Odpowiednie przechowywanie nasion gwarancją ich długowieczności

Posted by

Odpowiednie przechowywanie nasion marihuany często stanowi problem dla młodych hodowców. Zastanawiają się oni jak długo i w jakich warunkach można przechowywać nasiona, aby zachowały one swoje niezmienione właściwości. Odpowiednie przechowywanie nasion jest niezwykle istotne, ponieważ dzięki niemu nawet z 10-cio letnich nasion można wyprodukować zdrowe rośliny.

Przede wszystkim należy pamiętać, że nasiona muszą być przechowywane w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu, bez kontaktu ze światłem słonecznym.

Choć zdecydowana większość hodowców jest zdania, że właściwe przechowywanie nasion marihuany pozwala im uzyskać żywotność do 5 lat, to w rzeczywistości wielu hodowcom udało się uzyskać roślinę również z nasion, które były przechowywane 10 lat.

Czemu odpowiednie przechowywanie nasion jest tak ważne?

Odpowiednie przechowywanie nasion marihuany jest ważne z wielu powodów, w tym:

  • odpowiednia metoda przechowywania nasion pozwala zachować właściwości rośliny przez 5-10 lat,
  • pozwala odtworzyć szczepy o wysokiej jakości genetycznej – również te stworzone samodzielnie,
  • pozwalają na uzyskanie ulubionej odmiany marihuany w chwili, kiedy w danym kraju zostanie ona zalegalizowana.

Przede wszystkim odpowiednie miejsce

Wszystkie nasiona marihuany, niezależnie od odmiany powinny być przechowywane w miejscu ciemnym i zimnym. Niezależnie od tego, czy nasiona będą przechowywane w lodówce, zamrażarce bądź szafce nie należy dopuszczać ich do kontaktu ze światłem słonecznym oraz zmianami temperatury aż do chwili kiełkowania. Gwałtowne skoki temperatury przyczyniają się do uszkodzenia integralności genetycznej nasion.

Ponadto nasiona powinny być przechowywane w suchym miejscu. Nadmiar wilgoci, w zestawieniu z naświetleniem nasion może przyczynić się do przedwczesnego kiełkowania. Najbardziej optymalny poziom wilgoci wynosi 9% lub mniej.

Metody przechowywania nasion

Jeżeli nasiona mają być przechowywane przez okres maksymalnie kilku miesięcy mogą być z powodzeniem trzymane w pojemniku strunowym, który następnie zostanie umieszczony w pojemniku hermetycznym lub słoiku z uszczelką. Jeśli jednak nasiona mają być przechowywane przez dłuższy czas, wówczas bezpieczniejsze będzie przechowywanie ich w pojemniku próżniowym. Niektórzy doświadczeni hodowcy umieszczają wraz z nasionami środki do suszenia żywności, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zwiększenia poziomu wilgoci.

Nasiona marihuany dla zachowania swoich właściwości wymagają niskich temperatur. Można je przechowywać w lodówce lub zamrażarce. Jednak należy przy tym pamiętać, aby nie dopuścić do wystąpienia skoków temperatury, np. w wyniku trzymania nasion na półkach drzwiowych.

Co więcej, należy pamiętać, że wielokrotne mrożenie i rozmrażanie nasion przyczynia się do istotnego obniżenia ich żywotności. Działania te mogą prowadzić do nadmiernego wilgocenia nasion, dlatego należy to ściśle monitorować.

Jeżeli nasiona marihuany były odpowiednio przechowywane, to zdaniem wielu hodowców zdecydowana większość z nich będzie w dalszym ciągu żywotna nawet po pięciu latach. Jednak liczni hodowcy udowodnili, że odpowiednio przechowywane nasiona gwarantują swoją żywotność nawet po 10 latach.

https://www.taniesianie.pl/